Summary

2018 Stats

267 Races in 2018

StateCandidateOffice
AZ(252) 413-6475Governor
AZnotionateU.S. House of Representatives
AZElected Angela GreenU.S. Senate
AZ9185096909Governor
AZElected Gary SwingU.S. House of Representatives
AZElected Mohammad ArifState Senate
AZ Beryl BakerState Representative
AZElected Sara Mae WilliamsState Representative
AZ8636615429State Representative
AZElected Richard GraysonState Representative
CA James Henry “Henk” ConnMayor
CA9896016395U.S. House of Representatives
CAElected Rodolfo Cortes BarraganU.S. House of Representatives
CAElected Laura WellsU.S. House of Representatives
CA(864) 907-1606County Board of Supervisors
CA Rachel BruhnkeState Assembly
CA Bridget DuffyState Assembly
CA972-982-2484State Assembly
CA8644000497U.S. House of Representatives
CA Lewis ElbingerU.S. House of Representatives
CA Jason KishineffU.S. House of Representatives
CA2513228045U.S. House of Representatives
CA956-388-4973U.S. House of Representatives
CA Miguel ZunigaU.S. House of Representatives
CA Danielle St. JohnU.S. House of Representatives
CA(437) 700-7881Secretary of State
CA803-642-9761Secretary of State
CA Christopher CarlsonGovernor
CA2142804960Governor
CA Michael ZiesingU.S. Senate
CA Veronika FimbresGovernor
CA Sarah (Sadie) FultonState Assembly
CA8019883494Mayor
CAElected Jan ShrinerWater District
CAElected James HarveyWater and Sanitary District
CAself-coilingWater District
CA4439251528Mayor
CAElected Aidan HillCity Council
CAElected Jose LaraGoverning Board Member
CA7314500134College Board of Trustees
CAElected Jason KishineffCity Council
CA330-442-0467City Council
CA954-635-1741School Board
CAElected Mike MurphyBoard of Supervisors
CAElected Saied KaramoozMayor
CA570-438-7563City Council
CA904-899-5934Community Services District
CA506-266-8929School Board
CAElected Erik “Yahmo Ahqha” RydbergCommunity Services District
CAgeldableRent Control Board
CA(404) 728-1354City Council
CAElected Christopher MinsalGoverning Board Member
CA270-574-0673Board of Education
CAElected Margaret GarciaCollege Board of Trustees
CA(203) 853-1043Governing Board Member
CAElected George WheelerCommunity Services District
CAsupererogateCity Council
CA3364099265City Council
CAElected Bridget DuffyCity Council
CAElected Victor AlcantaraCity Council
COElected Cliffton WillmengCounty Commissioner
COElected Kevin AlumbaughU.S. House of Representatives
COElected John VigilU.S. House of Representatives
COElected Christopher AllenU.S. House of Representatives
COElected Michael HaugheyU.S. House of Representatives
COElected Gary SwingU.S. House of Representatives
COElected Bruce LohmillerU.S. House of Represenatives
CT671-635-6196State House of Representatives
CT(614) 726-6681State Senate
CTElected Cora SantaguidaState Senate
CTElected Megan CassanoState Senate
CTElected Mary Sanders State House of Representatives
CTElected Madeleine LeveilleState House of Representatives
CTElected Jeff RussellU.S. Senate
CT(210) 538-5861U.S. House of Representatives
CTElected Michelle Louise BickingU.S. House of Representatives
CTElected Peter GoselinAttorney General
CTElected Mike DeRosaSecretary of State
CTElected Edward HeflinComptroller
CTElected Cassandra MartineauRegistrar of Voters
CT256-657-4790Registrar of Voters
CTElected Alexander FosterRegistrar of Voters
CTElected Colin SouneyState House of Representatives
CTElected Ben ConroyState House of Representatives
CTElected John RoushRegistrar of Voters
CTElected Mike PitassiState House of Representatives
CTElected Sherri Danaher ConroyRegistrar of Voters
CT(506) 314-1107Board of Education
CT(415) 860-8010Registrar of Voters
CTElected Sean AmesRegistrar of Voters
DCElected Natale ‘Lino’ StracuzziDelegate to the U.S. House of Representatives
DCElected Ann WilcoxMayor
DCElected David SchwartzmanCity Council
DCElected Joyce Robinson-PaulCity Council
DCbankingU.S Senate
DCElected Perry ReddAdvisory Neighborhood Council
DE(716) 832-8489U.S. Senate
DE303-308-8299State Treasurer
DE(470) 384-5301County Council
FLElected Samson LeBeau KpadenouState House
FL Robin Denise HarrisCounty Commissioner
FL Elijah ManleySchool Board
FLElected Francisco Pierre-LouisSoil and Water Board
FLrachiomyelitisCounty Commissioner
GAElected Jimmy CooperU.S. House of Representatives
HI(330) 412-9030State Representative
HI925-313-4754Governor
HI773-261-8846Lt. Governor
HIflamelessU.S. House of Representatives
HIElected Melissah ShishidoState Senate
HIElected Jen MatherState Representative
IAElected Paul KnuppU.S. House of Representatives
IL2086458767U.S. House of Representatives
ILElected Christopher AnthonyWater Reclamation District
ILElected Geoffrey CubbageWater Reclamation District
ILElected Rachel WalesWater Reclamation District
ILcylinder metalWater Reclamation District
ILemotionistWater Reclamation District
ILElected Rich WhitneyCounty Board
ILElected Joshua HellmanCounty Board
INElected George WolfeSecretary of State
LA(575) 678-1965 Mayor
MA888-821-3355Town Meeting Member
MA(731) 462-1090Library Trustee
MA(802) 489-7088State House of Representatives
MA(819) 973-1047State House of Representatives
MAElected Matthew MoncreaffState House of Representatives
MAElected Juan SanchezSecretary of the Commonwealth
MAElected Edward ‘Jed’ StamasState Auditor
MAElected Jamie GuerinState Treasurer
MDElected Guy MimounU.S. House of Representatives
MD410-258-9588U.S. House of Representatives
MDElected George GluckU.S. House of Representatives
MDElected Jenna RolandState Senate
MDElected David JeangState Senate
MDElected Daniel DelMonteHouse of Delegates
MDElected Andrew BarnhartHouse of Delegates
MDElected Charlotte McBreartyHouse of Delegates
MDElected Ryan SullivanHouse of Delegates
MDElected Jon CookHouse of Delegates
MD408-515-7077House of Delegates
MDElected Joshua HarrisHouse of Delegates
MDleptomeningesHouse of Delegates
MD7073615935House of Delegates
MDbuteneHouse of Delegates
MDElected Glenn RossHouse of Delegates
MDElected Ian SchlakmanGovernor
MDElected Annie ChambersLt. Governor
MDintercondyloidCounty Commissioner
MDElected Steve WollettCounty Commissioner
MD646-310-2929County Commission President
MDsynagogueCounty Commissioner
MD(513) 600-4237County Council
MDElected Wayne HedrikCity Council
MDElected Howard ZusesCounty Council
MEElected Gilbert HarrisBoard of Selectman
ME(480) 441-6084School Board
ME(423) 634-7972State Representative
ME4242733856State Representative
ME450-933-7292State Representative
ME3038583651State Representative
ME6788569107State Representative
MEElected Jaco DeertrackState Representative
MIElected Charlotte AikensCounty Commissioner
MI2253443379Governor
MI4067438286Lt. Governor
MIdiagometerU.S. Senate
MIteasel growerU.S. House of Representatives
MIElected Harley MikkelsonU.S. House of Representatives
MIElected David BullockU.S. House of Representatives
MIElected Jessica SmithState Senate
MIElected Eric BorregardState Senate
MIElected Robert AlwayState Senate
MI(925) 216-3675State Senate
MIElected John Anthony La PietraState House of Representatives
MI(240) 214-5599State House of Representatives
MI(410) 258-7983State Board of Education
MIElected Kevin GravesUniversity Board of Regents
MIElected Tom MairCounty Commissioner
MI815-336-9423County Commissioner
MNElected Paula OverbyU.S. Senate
MN Megan Kuhl-StennesCounty Commissioner
MN Bryce LangeCounty Commissioner
MNElected Les LesterU.S. House of Representatives
MO281-254-1138U.S. Senate
MO Jerome BauerU.S. Senate
MOElected Don FitzState Auditor
MO4088240454U.S. House of Representatives
MOElected Nathan KlineCounty Executive
MOElected Valorie EngholmState Representative
MO4057057709State Senate
MOElected William (Bill) HastingsState Representative
MOElected Carol HexemState Representative
MOElected Robert WarbinState Representative
MO678-904-1409State Representative
MOElected David Justus ArnoldU.S. House of Representatives
MT3154598542U.S. Senate
MT Steve KellyU.S. Senate
NCElected Keenen AlticCounty Commissioner
NC(612) 308-2177U.S. House of Representatives
NCElected Justin MillerState House of Representatives
NCElected Lillian TaylorSoil and Water Conservation District
NJ2708253292Board of Education
NJ Victor MonterrosaCity Council
NJ Anthony DiazCity Council
NJ Hellane FreemanCity Council
NJ713-512-2613U.S. Senate
NJElected Diane MoxleyU.S. House of Representatives
NM3082600130Town Council
NYElected Christine ElmsVillage Trustee
NY Adrienne Craig-WilliamsState Assembly
NYElected Howie HawkinsGovernor
NY603-595-0373State Comptroller
NYElected Frank CeteraCommon Council
NYElected Jia LeeLt. Governor
NYElected Michael SussmanAttorney General
NY(703) 932-5537U.S. House of Representatives
NYgun-carryingU.S. House of Representatives
NY9549286421U.S. House of Representatives
NYElected Scott HutchinsU.S. House of Representatives
NY2899613278U.S. House of Representative
NYElected Anthony BaneyState Assembly
NY6204830701State Assembly
NYElected John DennieState Assembly
NY(714) 395-9839State Senate
NYElected Danilo LawvereState Assembly
NYElected Steve RuzbackiState Assembly
NY256-532-8174State Assembly
OH Joe ManchikU.S. House of Representatives
OHElected David CoxState Senate
OH5097734821State House of Representatives
OHElected Kevin FayState House of Representatives
OHElected Constance Gadell-NewtonGovernor
OH630-447-0654Lt. Governor
ORElected Marvin SandnesU.S. House of Representatives
ORElected Mike BeilsteinU.S. House of Representatives
ORElected Drew LaydaU.S. House of Representatives
OR614-621-1167U.S. House of Representatives
OR803-630-4260State Representative
PAElected Neal GaleU.S. Senate
PA(503) 607-7321Governor
PAElected Jocolyn Bowser-BostickLt. Governor
PAElected Jay SweeneyState Senate
PAproinjunctionState Assembly
PAElected Darcelle SlappyState Assembly
PA(424) 248-2194U.S. House of Representatives
SCElected Bryan Kelly PughU.S. House of Representatives
SCElected Joel MillikenCounty Council
SCElected David EdmondCommissioner of Agriculture
SCElected Michael StewartSoil and Water Commission
TNElected Yvonne NeubertGovernor
TNexpeditiousnessU.S. House of Representatives
TX Hunter CrowSchool Board Trustee
TXElected Nicholas VasquezCity Council
TX2542042657City Council
UTElected Adam DavisU.S. House of Representatives
UTElected Abrian Velarde State Senate
UT631-336-2887State House of Representatives
UTElected Brendan PhillipsCounty Commission
UTElected Adam GuymonCounty Council
WAElected Stonewall Jackson BirdU.S. House of Representatives
WAElected Andrew SaturnPublic Utility District
WIElected Bob GiffordCounty Board of Supervisors
WI(765) 208-5849County Board of Supervisors
WIElected Michael WhiteGovernor
WI3178366694Lt. Governor
WIElected Aaron CamachoState Senate
WVElected Barbara DanielsHouse of Delegates
WVElected Daniel LutzU.S. House of Representatives
WV(919) 369-4641House of Delegates
WVElected Jesse JohnsonHouse of Delegates
WVElected David Elliot PrittHouse of Delegates
WVElected David TabbCounty Commission
WVElected Susie Worley JenkinsCounty Commission